rss
twitter

  1 Şubat 2011 Salı

  Oliver Lafayette || Beşiktaş CT'da Beklenen Transfer Gerçekleşti


  Sezon başından bu yana en büyük eksiklik içeriye penetre edebilecek, atletik bir kısa oyuncunun bulunmamasıydı. Bunu da hemen hemen birçok yazımda sizlere dillendirmiştim. Hatta en son yapılan Serkan Erdoğan transferi bu doğrultuda beni çok şaşırttı ve atletik bir oyuncuya ihtiyaç varken statik şütör tercihi ilerisi için endişe yaratmıştı. Ancak Iverson'ın durumunun belirsizliğini korumasından sonra yapılan Lafayette hamlesi takımı farklı bir havaya büründürecek düzeydedir. Takip edenler hemen Lafayette'yi Kasım ayında oynanan Partizan -Caja Laboral maçından hatırlayacaktır. O maçta tam bir maestro gibi takımı çok iyi yönetmiş ve takımın galibiyetinde başrol oynamıştı.
  Genel olarak takımlarla alakalı arkadaşlarla değerlendirme yaparken, önceliği her zaman atlet kısaların önemine getiririm. Özellikle bu sezon atlet oyuncuların önemi kat ve kat artmış durumda. Bunun başlıca nedeni ise üçlük çizgisinin geriye alınmasıdır. Bu sayede savunmada ayakları yavaş uzun oyunculara karşı, içeriye penetre eden atlet oyuncular çok rahat şekilde rakip savunmanın düzenini bozabiliyor. Bu da koçlar için çok büyük avantaj teşkil ediyor. Bu anlattığım verilerin en güzel örneği Fenerbahçe Ülker diyebiliriz. Hem Olympiakos hem de Pamesa Valencia maçında bu avantajını çok iyi şekilde değerlendirdiler.

  Oliver Lafayette, tabir-i caizse combo guard sınıfına giren bir oyun kurucu. Yani hem 1 hemde 2 numarada oynayabilen bir oyuncu. Bu oyun yeteneği ile bize getireceği ikinci önemli avantajı ise, Mire Chatman'ı oyun içinde çok rahat dinlendirecek olmasıdır. Oliver Lafayette'in ise şu an için en büyük eksikliği şut istikrarsızlığı gibi duruyor. Aşağıda da bu sezonki istatistiklerini görebilirsiniz;


  Burada ise NBDL'de oynadığı son üç maçın istatistiği yer almakta. Benim için Nbdl performansı hiçbir zaman oyuncu için ölçü olmamıştır. Ancak merak edenler için yinede paylaşmak istedim.


  Kariyerinde yolu Boston Celtics'e düştüğü için, oyuncuyu daha iyi tanımak adına, hemen mikrofonlarımızı ESPN yazarı Chris Forsberg'e çeviriyor ve Oliver Lafayette için yaptığı değerlendirmeyi sizlerle paylaşıyorum; Oliver Lafayette, sezon başında Orlando'da ki yaz liginde Boston Celtics'in en iyisi olarak gözüktü. Ancak sezon başında onun pozisyonunda kadroda Nate,West ve rookie Avery Bradley olduğu için bu kadro derinliğinde şans bulması zordu. Sonuçta Lafayette 26 yaşında ve zaman ona karşı çalışıyor. Rookie Bradley ise ondan 6 yaş genç. Kısaca, kardeşim tren kaçmak üzere sen hala Nba kovalayacağım diye uğraşıyorsun demeye getirmiş.


  Oliver Lafayette'nin Perşembe günü takıma katılması bekleniyor. Bilindiği üzere Türkiye Kupasında yine Efes Pilsen'i çektik. Kupaya giden en kestirme yol Türkiye Kupasından geçtiğini biliyoruz ve Efes Pilsen'i eleyebilirsek, finale giden yol hiç de zor gözükmüyor. Ama tabiki de en büyük engel yine Efes Pilsen. Son zamanlarda çok formdalar. Lawrance Roberts ve Bootsy Thornton inanılmaz oynuyor. Gerci Türkiye Kupası değerlendirmesini zamanı geldiğinde yaparız ancak hem Serkan hemde Lafayette transferleri umutlarımı arttırdı. Birde Fedor Likholitov'un da takıma döneceğini düşünürsek, Türkiye Kupasında ve sezonun geri kalanında takımı bambaşka bir görüntüde izleyeceğiz.Eksiklerden ötürü Banvit'e karşı alınan yenilgiye rağmen, Ergin Ataman'ın başarılı olacağına inanıyorum.

  Hiç yorum yok: