rss
twitter

  29 Haziran 2008 Pazar

  Sıra Keşfedilmeyi Bekleyen Undraftlarda


  Yurt içinde ve yurt dışında çoğu koç transferler için öncelikle draftları bekler çünkü nba takımlarının gözlerinden kaçabileceği üst düzey yetenekli oyuncuları keşfedebilmenin yollarını ararlar. Peki Draft da seçilemeyen ama yetenekleri bilinen oyunculara şöyle bir göz gezdirmeye ne dersiniz;

  - Reggie Williams (Reginald Leon Williams II )

  Reggie Williams belki de draft da secilmesi beklenmese de Avrupa da iyi bir piyasası olacağı aşikar. NCAA de en iyi shooting guardlar arasında 14. sırada yer alan Williams NCAA in de son iki sezonda en skorer oyuncusu konumunda. Bulunduğu konferans nedeni ile hep alt seviyede ismi duyulan Williams; Avrupa da iyi bir kariyer başlangıcı yapabilirse göz önünde bulunmayan konferanslardan gelen Henry Domercant , Gary Neal veya Quinton Hosley gibi isminden sıkça söz ettirebilir. Bunun yanında son iki sezon da NCAA de Efficiency Rating i yani takımına verimliliği en yüksek 2. oyuncu konumunda. Hem iki hem de üç numara pozisyonlarında oynayabilen Williams 2006 / 2007 sezonun da 28.1 sayı ortalama 2007/2008 sezonun da ise 27.8 sayı ortalamaları ile oynadı.

  - DeMarcus Nelson (DeMarcus De’Juan Nelson)

  DeMarcus Nelson Duke çıkışlı bir oyuncu. Ve Duke tarihin en cok ucluk isabeti bulan 14. oyuncusu oldu. Bir ve iki nolu pozisyonlarda oynayabilen Nelson günümüz tabiri ile tam bir pure guard konumunda. Kısa oyuncu olmasına rağmen çok atlet bir oyuncu olan Nelson liderlik özelliği ile de ileri de sıkca isminden söz ettirecek bir oyuncu olacak gibi. Hücum da ise çok iyi bir dış tehdit olan solak oyuncu yılın en iyi savunma oyuncusu olmayı da başardı.


  - Richard Roby (Richard Dominique Roby)

  Richard Roby ismi Colorada lular için artık bir efsane olmuş durumda Colorado da bütün zamanların en cok sayı atan oyuncusu olan Roby konferansı olan Big12 de ise konferans tarihinin en skorer dördüncü oyuncusu. Eğer Roby Avrupa tercihini erken kullanırsa belki de iki - üç yıl içerisinde Avrupa da önemli guardlardan biri haline gelebilir. Atletik özelliği cok yüksek olan Roby nin top kontrolu ve pas yeteneği de skorer bir guard olmasına rağmen cok gelişmiş durumda, Richard Roby nin yetenekleri baz alındığında NBDL de NBA şansı kovalamak yerine Avrupa da önemli yerlere gelmesi onun adına çok daha iyi bir kariyere sahip olmasını sağlıyabilir.

  - Chris Lofton (Christopher Franklin Lofton)


  Deli dolu, ateşli oyunu kalbi ile oynayan sahada terinin son damlasına kadar mücadele eden tam bir şutor olarak adlandırabileceğimiz Christopher Lofton konferans tarihinin en çok üçlük isabetine sahip bunun yanında kolej takımı olan Tennessee de NCAA turnuvalarında okul tarihinin de en skorer oyuncusu konumunda. Chris Lofton bunların yanında gecen sezonda konferansında yılın oyuncusu seçildi.  - Jaycee Carroll

  2007 NBA Draftında son anda ismini sildiren Carrol belki de büyük bi hata yaptı ve bu sezon da draftlarda seçilemedi. Konferansında yılın en iyi oyuncusu seçilen Carroll sons senesinde yuzde 50 lik bir üçlük isabet oranı tutturdu. NCAA kariyeri boyunca da yuzde 46.5 lik bir üçlük isabet oranına sahip. NCAA in en skorer oyuncularından biri olan Carroll ı diğer skorerlerden ayıran en büyük özellik ise Jump Shot’ları. Konferans ve Kolej tarihine ismini yazdırmasına karşın NBA olamamasının da en büyük göstergesi savunması olarak lanse ediliyor. Fiziksel olarak Nba için yeterli seviyede olmayan Jaycee Carroll ın sırf skorerliğini baz alarak cok rahat Avrupa da üst düzey seviyelere geleceğine inanıyorum.

  - Kyle Hines (Kyle Tyrrell Hines)

  Adına şarkılar bile yazılmış 4 numara oyanayan 2 sezon once Southern Konferansında yılın oyuncusu secilmiş gecen sezon 19.2 sayı 9.1 ribaund ortalamaları tutturmuş olan Hines konferans tarihinin en skorer en ribaundcı ve en cok blok yapan oyuncusu konumunda. Nba olamamasının nedeni ise 4 numarada oynadığı için boyundan ötürü dezavantajları olması. Ama Avrupa tercihini erken kullanırsa çok değil 2-3 sene içerisinde Avrupa nın Top-Class organizasyonlarında yerini alamaması için hiçbir neden yok.

  - Drew Neitzel (Drew Alan Neitzel)

  Bir guard düşünün kolej takım tarihinin en yuzdeli serbest atan oyuncusu olsun, Konferansı olan Big Ten tarihinde en fazla asist yapan 10. oyuncusu, en fazla üçlük atan 3. oyuncu ve en fazla sayı atan da 14. oyuncusu olsun. Işte Drew Neitzel in göz kamarşıtıcı bu kolej kariyeri bile onun NBA olmasına yetmedi. En iyi kolej ortalamalarını 2006/2007 sezonunda yaşayan Neitzel, 3 defa Big Ten konferansında haftanın oyuncusu bir defa da haftanın ulusal oyuncusu olmayı başarmıştı.

  - Gary Forbes (Gary Orlando Forbes)

  Cogu kişinin 2. turda draftlarda seçilmesini beklediği Forbes 19.4 sayı 7.5 ribaund ve 3 asist lik performansı ile NCAA de en iyi 3 numara pozisyonda ki oyuncular arasında 7. sırada yerini aldı. Dış şut tehditi cok da iyi olmasa da savunması ile tam bir 3 numara pozisyon oyuncusu olduğunu gösteren özellikle kendinden kısa oyuncular ile eşleşmelerinde oyunun her iki yanında da üstünlüğünü kabul ettiren Forbes ayrıca Panama milli takım formasını da giymekte.

  - Pat Calathes (Patrick Sean Calathes)

  Pat Calathes de klasik 3 ve 4 numara oynayabilen beyaz Abd lılar gibi bir oyun anlayışı var. Kolej yıllarında yeni Mike Dunleavy olarak anılan Calathes in ayaklarının yavaş olması ve pozisyon itibari ile fazla sertliğe sahip olmaması sebebi ile NBA olamadı ki ileride de olması zor gözüküyor. Ama Calathes gibi oyuncular Avrupa da cok ekmek yerler. Calathes de bence hemen hedeflerini Avrupa’ya doğru yöneltmesi lazım son senesinde 17.5 sayı, 7.5 ribaund, ve 2.7 asist ortalamaları tutturan Calathes oyununa ekstra bir iki şey katıp savunma direncini arttırırsa ileride üst düzey seviyede olmasa da önemli noktalara gelebileceği düşünülebilir.

  - Marcelus Kemp (Marcelus Jalon Kemp)

  Bir başka 2007 NBA Draftında ismini son anda sildirip 2008 Draftında seçilemeyen yetenekli bir guard. Kemp aslında oynadığı kolej veya lise takımlarında hep oynadığı konferansların sezon sonların da en iyi takımlarına seçildi. Kemp saha içerisinde takımını çok iyi organize eden istediği zaman da cok iyi savunam yapabilmesinin yanında belkide en büyük avantajı ise skorer yanı. İyi sayılabilecek bir şutu var ve skorer kimliği sayesinde de Nba Scout larının radarında. Gecen sezon 20 sayı 5.4 ribaund 3.3 asist ortalamaları tutturan Kemp Avrupa da verim alınabilecek skorerler sınıfında kendini çok rahat kabul ettirebilir.  Oyuncular dışında Kentrell Gransberry, Mike Green, Jamar Butler, Marcus Dove, Aleks Maric ve Brian Roberts gibi isimler de önümüzde ki yıllarda dikkat çekici oyuncular arasında isimlerinden söz ettirebilirler …

  http://www.ajansspor.com/yazarlar/ismailarslan/h/20080628/kesfedilme_zamani.html

  Hiç yorum yok: