rss
twitter

  27 Kasım 2010 Cumartesi

  BBL #7 || Beşiktaş CT:94 - M.P. Trabzonspor: 85  Sıkıntılı geçen üç maçtan sonra M.P. Trabzonspor maçı mental açıdan çok büyük önem arz ediyordu. Maça yine pota altından Fedor Likholitov'un basketleri ile başlayan Besiktas CT'da ilk çeyrekte göze batan ilk olay Allen Iverson'ın artık yavaş yavaş takımı tanıması olmuştu. Özellikle hücuma yön verdiği zaman içeri penetrelerinde rakibin savunma düzenini çok rahat bozabilmesiydi. Ilk 5 dakika içerisinde iki takımda ritmi düşürmeyerek hızlı hücumlarla sayı bulmak istediler. Bu da bazen dengesiz hücumlara da neden oldu ve ilk beş dakika 9-6 Beşiktaş CT üstünlüğü ile geçildi. Ilk periyodun sonlarına doğru sazı eline alan isim Allen Iverson oldu ve periyodun son üç dakikasın da yaptığı 3 asist ile çeyreği 18-16 önde geçilmesini sağladı.

  Ikinci periyoda ise yine Allen Iverson'ın güzel asisti sonucu Serhat'ın üçlüğü ile girildi. M.P. Trabzonspor ikinci çeyrek boyunca dışardan hem yüzdeli oynadılar hemde hücum ribaundlarında çok etkililerdi. Zaten hücum ribaundları sıkıntısı maç boyunca devam etti. Bir de boyalı alan da Michael Wright'a çözüm bulamayınca M.P. Trabzonspor çok rahat skor bulabildi. Beşiktaş CT'da ise uzun süredir basketboldan uzak kalmasına rağmen basketbola çok kısa süre de kanalize olan Allen Iverson'ın oyuna etkisi idi. Ikinci periyot da yaptığı 5 asist ile skorda dengeyi sağladı ve periyodun sonunda çalınan teknik faul ile devreye 41-41 beraberlik ile girildi. Ilk yarının en dikkat çekici istatistiği ise; Beşiktaş CT toplam da 8 asistinin hepsinin Allen Iverson'ın yapmış olmasıydı.


  Ikinci yarıda da hücum ribaundları sıkıntısı devam etti. Iki takımda ikinci yarının başında pota altından oynamaya çalıştı ve karşılıklı basketlerle geçilen ilk 4 dakika 50-51 ile geçildi. Geçen 25 dakika içerisinde ise M.P. Trabzonspor'un 15 hücum ribaundı varken Beşiktaş CT'ın 14 savunma ribaundı vardı. Hücumda ise Fedor Likholitov ve Chatman'ın skora katkıları ile bir anda 6 sayılık bir diferas yakalayan Beşiktaş CT, üçüncü periyodun sonlarına doğru M.P. Tranbzonspor'da Hakan Yapar ve Hadi'nin toplam 7 sayısı ile son periyoda 62-61 önde geçildi.

  Son çeyreğe ise hafta içi büyük bir özveri göstererek, sakat sakat oynayan Mire Chatman damgasını vurdu. Hemen periyodun başında yakalanan 9-0 seri ile maçta ki en yüksek fark yakalandı ve skor 71-61'e geldi. Bu fark diferansı maç boyunca korundu. M.P. Trabzonspor da ise son 2.30 dakika farkı eritmek için tam saha baskıya geçildi ancak şutlar girmeyince ve yapılan taktik fauller ile Beşiktaş CT salondan 94-85 galip ayrıldı.

  Allen Iverson'ın yukarıda da belirttiğim gibi uzun bir aradan sonra basketbolu bu kadar kısa süre içerisinde yeniden kanalize olması ve formunu gün geçtikçe arttırması onun ve basketbolseverler için güzel bir gelişme. Allen Iverson maçı 14 sayı 8 asist ve 1 top çalma ile tamamladı. Takım da ise uzun sıkıntısı devam ediyor. Verilen hücum ribaundları artık takımın savunma direncini de yavas yavas düşürmeye başladı gibi.  Son maçlar da ki ribaund performanslarımız;

  Oyak Renault maçında@ verilen 17 hücum ribaundı || aldığımız 4
  Hemofarm maçında @verilen 13 hücum ribaundı || aldığımız 9
  Fenerbahçe Ulker maçında @verilen 15 hücum ribaundı || aldığımız 8
  Gottingen maçında @ verilen 14 hücum ribaundı || aldığımız 8
  M.P. Trabzonspor @ verilen 22 hücum ribaundı || aldığımız 9

  En ilginç olanı da şu ana kadar en iyi ribaund ortalamasına sahip oyuncumuz 6.1 ribaund ortalaması ise guardımız Mire Chatman ve hemen arkasından Fedor Likholitov geliyor. Bir diğer yabancı uzunumuz Ogilvy ise ligde ortalama 4.6 ribaund ile oynuyor. Hatta ligde son 3 maçta aldığı toplam ribaund ise sadece 5. Buradan da çoğu maçta skorda her zaman belli bir farktan yakalanmamızın başlıca nedeni ortaya çıkıyor; o da RIBAUND sıkıntısı. Aklıma hemen Murat Didin geldi. Hangi maç olduğunu tam hatırlamıyorum ama maçlardan birinde oyunda belli bir farkı yakalamışken aldığı bir mola da sadece tahtaya büyük bir şekilde Ribaund yazarak tek tek oyunculara göstermişti ve ribaund ın önemine vurgu yapmıştı. Bu sezon da ne kadar uzun transferi gecikirse o kadar bu sıkıntıyı çekecekmişiz gibi.

  Gerci her ne kadar geç kalınsa da ve piyasa da pek oyuncusu kalmasa da takımın acilen bir ribaund sezgisi yüksek ve savunma da sertlik getirebilecek bir uzuna ihtiyacı var. Talkbasket de ismi geçen Zoran Erceg de bence hata olabilir. Çünkü Erceg'de ne Fedor Likholitov kadar bir ribaund sezgisi var ne de Cevher Özer kadar savunma da sertlik getirebilecek bir oyuncu.

  Hiç yorum yok: