rss
twitter

  10 Ekim 2010 Pazar

  Beşiktaş CT 2011


  Türkiye adına her anlamda harika geçen Dünya Basketbol Şampiyonasından sonra sezon öncesi en ciddi turnuva olan Türkiye Kupasın'da bugün rakibimiz Galatasaray'dı. Aslında kura şansızlığımız devam etmiş ve Türkiye Kupasında ilk torba haricinde diğer tüm torbaların en iyi takımları bu grupta eşleşmişti. Dünya Şampiyonasından sonra belki de her takım artık çıtayı bir kademe daha yükseltmek için sezon öncesi farklı hamlelerde bulunmaya çalışıyordu. Galatasaray, Türkiye'nin bana göre Aydın Örs'den sonra yetiştirdiği en iyi basketbol koçu olan Oktay Mahmudi'yi takımın başına getirerek takıma önemli bir katkı da bulundu. Telekom ise sezon öncesi planlamasından vazgeçip yeniden paraya kıyarak yabancılarını değiştirme yoluna gittiler. Bununla beraber Beşiktaş'da her sezon yaşanan maddi istikrarsızlıktan ötürü dağılan takıma önemli bir iki katkı ile sezona girmeyi planlıyordu ki Allen Iverson heyecanı sardı bütün taraftarları.

  Allen Iverson'da ki son gelişme de biraz hayalkırıklığı yaşatabilir. Yahoo'nun Nba yazarı Adrin Wojnarowski'ye göre şu an için Allen Iverson'ın Beşiktaş'ın sözleşmesine karşılık önerdiği şartlardan birinden ötürü anlaşma sağlanamamış durumda. Sozlesme de kabul edilmediği söylenen şart ise; disiplin cezası alması durumunda sözleşme bedelinin sadece yüzde 1’lik kısmını ödeyeceği şartı. Bakalım Iverson'ın akıbeti ne olacak ...

  Maça geçecek olursak öncelikle şunu belirtmeden geçemeyecem; Beşiktaş'da Ignerski aşısı tutmamış gibi. Maça Chatman-M.Abi-Ignerski-Fedor ve Cevher beşiyle başladık. Burak Hoca geçen sezon ki gibi bu sezon da yüksek tempoda oynatıyor takımını. Ilk beş dakikada ilk göze çarpan gelişme Chatman'ın ikili oyunları oldu. Bu sezon Chatman'ın eskisi gibi düzensiz şekilde içeriye dalışlarını nadir izleyecez gibi çünkü Chatman hemen hemen her pozisyonda uzunların ona yarattığı alanlara penetre ederek potaya gitti. Ilk beş dakika da özellikle dışarıdan da çok yüzdeli oynayınca skor bir anda 18-8 'e geldi ve bu fark oyunun büyük bir bölümünde bize avantaj sağladı. Galatasaray'da özellikle ilk çeyrek de Rancik'in ribaundlara hiç konsantre olmaması da bize çoğu hucümda ikinci şansları yakalamamızı sağladı. Bir de ek olarak dikkatimi çeken olay ise Galatasaray'ın ilk çeyrekte genellikle yüksek postdan oynamasıydı. Ikinci çeyrekte de genellikle karşılıklı basketlerle ile geçildi. Burak Hoca'nın Ogilvy'i içerde çok etkin kullanması da Burak Hoca'nın başarısı olarak saymalıyız. Hemen hemen her pozisyonda eskiden M.Wright ile oynadığımız yüksek post ve dairenin hemen dışında geriye çekilerek guardlar ile oynanan ikili oyunları bu maçta Ogilvy ile oynadık. Ogilvy'nin yanında pasör, sırtı dönük oynayabilen kaliteli bir beş numara ile takıma çok rahat seviye atlatabilirler.

  Ikinci yarı da ise iki takımda bir nebze olsun savunma da vites yükselterek başladılar. Haluk Yıldırım'ın da girmesi ile salonda bir anda herkes eski Ulker havasını solmaya başladı. Aynı dönemin oyuncuları Haluk-Tutku-Cuneyt-Bekir ve aynı jenerasyondan Mustafa Abi'yi de sayarsak bugün salonda belki eski günler sıkca yad edilmişti. Periyodun sonuna doğru Beşiktaş'da zorlama atışlar başlayınca skor bir anda eridi ve son periyoda iki sayı farkla 66-64 girildi. Son çeyrekte ise Chatman oyuna damgasını vurdu. Ve skorda Chatman'ın önderliğinde fark tekrardan açıldı. Chatman'a Cevher de eşlik edince sahadan 89-80 Beşiktaş'ın üstünlüğü ile tamamlandı. Yeni transferlere göz atacak olursak;


  Ignerski; yeni transferler gerçekleştiği zaman biraz araştırma fırsatım olmuştu. Aslında birçok soru işareti arkasında bırakarak transfer gerçekleşti. Çunku Devin Smith,Luke Jackson derken biraz acele ile yapılmış bir transfer gibi duruyordu. Bugün ilk kez canlı izleme şansı buldum Ignerski'yi ve tam tahmin ettiğim gibi bir oyuncu tam bir soru işareti. Ne 3 ne de 4 numara. Ne savunmacı ne de hücumcu bide ayakları da biraz ağır gibi geldi bana. Rol oyuncusu olamaz sadece rotasyon oyuncusu olabilir. Ancak bu takımın yabancılarının kesinlikle rol oyuncusu olması gerekir. Bu nedenle Burak Hocanın fazla üzerinde durmayacağını ve kısa bir süre içerisinde bir yabancı değişikliğine gideceğini düşünüyorum.

  Ogilvy; ise sezona damga vurabilecek potansiyele ve yeteneğe sahip bir oyuncu. Yüksek post da inanılmaz istikrarlı atıyor. Ve aynı zamanda yeterli sertliğe de sahip. Sözleşmesi 2 senelik olsa da seneye Euroleague takımlarından birine rahatlıkla gideceğini düşünüyorum. Ogilvy'nin yanına kesinlikle çok bir beş numara transfer edilebilirse takım boyalı alanda önemli üstünlük sağlar.


  Bekir Yarangüme,Serhat Çetin, Cüneyt Erden,Mustafa Abi; Cüneyt Erden'in takıma dahil olması hem Chatman adına hem de rakiplerin iki kısaya dönüp alan savunmasına geçtiğinde karşı yapıcağımız hamlelerde önemli rol oynayacak. Bir diğer yeni transfer Serhat Çetin ise uzun süredir basketbola bir nevi hasret olmasından dolayı bir durgunluk içerisinde. Açıkcası Serhat da rotasyon dışında kalacak gibi duruyor. Keşke Erkan Veyseloğlu veya Murat Kaya ikilisinden birini sezon öncesi takıma dahil edebilseydik. Mustafa Abi ise Haluk Yıldırım'ın yerini rahatlıkla doldurabileceğine inanıyorum. Ve takıma çok önemli maçlarda tecrübesi ile önemli katkılar verecektir. Bekir Yarangüme ise her sezon belli bir istikrarı yakalayan ve o çizginin altına pek düşmeyen bir oyuncu. Ancak ne olursa olsun Bekir ile de sezon bitmez. Ignerski'nin belli bir çizgiye ulaşması beklenirse o bölge de sezon boyunca aksaklıklar yaşabiliriz.

  Son olarak yukarıda da bahsettiğim gibi; Allen Iverson transferi büyük bir ihtimal gerçekleşmeyecek. Ignerski'nin yerine 3, 4 oynayabilen Woods tarzı bir oyuncu ile beraber pasör ve sırtı dönük oynayabilen iyi bir beş numara ile bu takım sonuna kadar götürebilir. Tabi ki maddi açıdan aksaklıklar yaşanmazsa.


  2 yorum:

  sozen dedi ki...

  Galatasaray'ı da degerlendirebilir misiniz? Rochestie ve Andric'i nasıl buldunuz?

  asist time dedi ki...

  Luksa Andric basketbol bilgisi, fundamentalı çok iyi bir oyuncu. Takım da ki rolune her gecen maç daha iyi alışıp kesinlikle önemli katkılar verecektir.

  Rochestie konusunda da şu an için net birsey soylemek cok zor. Ilk defa izledim. Ilerleyen maclarda daha iyi izleme şansımız olacaktır.