rss
twitter

  19 Temmuz 2008 Cumartesi

  AKATLAR YOLCUSU KALMASIN !!    Üst üste yaptıkları transferlerle Avrupa piyasasında isminden sıkça söz ettiren Beşiktaş Cola Turka’ nın yeni transferlerine göz atarsak;

    Uleb Cup tarihinin en çok sayı atan oyuncusu olan Mire Chatman Beşiktaş Cola Turka ile opsiyonlu olarak 2 yıllık sözleşme imzalandı.2006 yılında Dinamo Moskova nın Uleb Cup şampiyon olmasında en önemli pay sahibi olan Mire Chatman gecen sezon Kerem Tunceri’ nin yeni takımı Rusya takımlarından eski adı ile Moskova Region yeni adı ile Triumph Lyubertsy takımında geçirmişti. 2004/2005 sezonunda Euroleague de 6.2 asist ortalama ile oynayan Mire Chatman kolej kariyerinde Texas ile başlayan ve kolej kariyeri boyunca asist özelliği ile bilinen ve çok iyi bir oyun goruşu vardı. Ancak Avrupa kariyerinin başlangıcında Letonya da 25.5 sayı ortalama tutturarak ismini yavaş yavaş Avrupa basketboluna tanıtmaya baslamıstı. Ardından Pau Orthez ile kariyerinde tavan yapan Chatman oradan Italya da Roma ya geçti. Italya da isminden sıkca soz ettiren Chatman Rusya da aldığı bol sıfırlı kontratları geri cevirmeyerek Rusya ‘ ya transfer oldu. Gecen sezon 12,8 sayı 3,1 ribaund 3.2 asist istatistikleri tutturan Chatman %40,5 üclük %54 ikilik ortalamaları ile oynadı. Ligimizde Solomon ve El Amin in gitmesinden sonra Efes Pilsen in Vujanic, Telekom un Blakney , Fenerbahce Ulker in de Green hamlelerine karşılık önemli bir hamle olan Chatman ligimizde adından sıkca söz ettirecek gibi . Bu arada Chatman'ın 600 bin dolar alacağı soylendi. Akatlar yavaş yavaş Chatmania fanları ile dolacaktır .

    Bir diğer transfer ise belki de ligde tozu dumana atabilecek bir uzun Mario Austin. Maccabi Tel Aviv in de ısrarla istediği Austin i transfer etmeyi başaran Beşiktaş Cola Turka Nicevic in yerini çok rahat doldurduğu ifade edebiliriz. Hem Chatman hem de Austin lige göre 2-3 gömlek üstün sayılabilecek oyuncular. Kolej kariyerini Mississippi State de tamamlayan Austin son 2 sezonunda kolejde takımın en skorer ve en cok ribaund alan oyuncusu olmustu ve bu kulvarda kolej tarihinde Eric Dampier i da geride bırakarak listenin en başına ismini yazdırdı. Nba Draft ın da ise 2003 yılında 2. tur 7. sradan Chicago Bulls tarafından secilen Austin Nba de tutunamayıp Avrupa Basketbolu nun en üst düzey organizasyonlarından olan Cska Moskova ya transfer oldu. Sakatlanmasından ötürü Rusya da fazla forma şansı bulamadıktan sonra önce Italya nın Biella takımına transfer oldu. Ve Italya da All Star takımında yer almayı basardı. Oradan Israil’ in Hapoel Jeruselam takımına transfer oldu. Yetenekleri git gide tüm Avrupa’ya gösteren Mario Austin 2005/2006 sezonun da Uleb Cup da normal sezon MVP si olmayı basardı. Ve o sezon Uleb Cup da yarı finale kadar yukselen takımın en iyi oyuncusu olup 17.4 sayı 9.4 ribaund ortalamaları tutturarak kariyerin en üst noktasına ulaşmıştı. 2006 yazında başta Maccabi ve Ispanya takımları olmak üzere birçok takımın transfer listesine girmesine karşın Hapoel de kalmayı tercih eden Austin bir sonra ki sezon Uleb Cup da çeyrek final oynayan takım da kariyerinin en iyi rakamlarına ulaşarak 19.2 sayı 8.1 ribaund ortalamaları tutturmuştu. Aynı zamanda 2007 sezonun da Israil Kupasını kazanmasında takım da en büyük pay sahiplerinden biri idi. Hapoel Jeruselam yaşadığı muhteşem kariyerine son verip İtalya’ nın Benetton takımına transfer olan Austin geçen sezon takımda yaşanan düzensizlik ve olumsuz organizasyon dan ötürü bir türlü takımda istikrar sağlanamadığından ötürü biraz geri planda kalsa da 13.6 sayı 7.6 ribaund double dobule a yakın ortalamaları tutturarak takımda yine istenileni verdi. Mario Austin’in verimlilik istatistikleri de onun ne kadar üst düzey yetenekli bir oyuncu olduğunu göstermek te pas yeteneği % 76 oranında pozisyon bilgisi % 74 ve set hücumlarını olumlu kullanma ise %72.8 gerçekten çok etkileyici rakamlar. . Sempatik hareketleri ile de Akatlar da yeni idöl olacaktır. Aslında böyle bir oyuncu ile minimum 2 yıllık sözleşme imzalanması gerekir. Çünkü bu sezon her anlamda takımın ve hatta ligin en domine ismi olabilir. 

  Bir başka transfer ise Prokom takımından Jovo Stanojevic .Aslında ismi biraz yabancı gelen bir oyuncu. 1977 doğumlu 2.07 boyunda ki deneyimli pivot geçtiğimz sezon Polonya liginde Prokom Trefl forması ile 35 maçta 10,3 sayı, 4,5 ribaund ve 1,5 asist ortalama ile oynadı. Kariyerinin büyük bir bölümünü Almanya ‘ da geçiren Stanojevic 2 sene Almanya’da yılın oyuncusu olmayı başardı. Tecrübesi ile takıma çok şey katabilecek seviyede gözüken Sırp pivot; Efes Pilsen de bir zamanlar oynayan Nikolic gibi pamuk elli yuksek postta şutu cok iyi olan bir oyuncu. 

    Bu transferlerin ardından takıma üst düzey bir yabancı oyuncu katmayı daha hedefleyen Beşiktaş Cola Turka da tecrübeli Sırp skorer Milan Gurovic ve Türkiye de Avrupa kariyerine başlangıç yapan ve Avrupa’ nın kalburüstü skorerlerinden biri haline gelen Henry Domercant isimleri söylentiler arasında geçmekte.

  http://www.ajansspor.com/yazarlar/ismailarslan/h/20080719/akatlar_yolcusu_kalmasin.html

  Hiç yorum yok: