rss
twitter

  23 Mart 2010 Salı

  Ozhan Canaydın'ı Kaybettik
  Spor kamuoyunda bu hafta içerisinde ki ikinci kötü haberi dun sabaha karşı aldık. Taraflı tarafsız birçok sporseverlerin saygıyla yaklaştığı Türk sporunda centilmenliğini en güzel şekilde yansıtan Galatasaray'ın gecmiş dönem başkanı Özhan Canaydın'ı kaybettik. Allah'dan rahmet sevdiklerine de baş sağlığı diliyorum.


  Galatasaray'a Adanmış Bir Hayat: Özhan Canaydın

  2.5 yılı aşkın bir süredir amansız bir hastalıkla mücadelesinde bu gece yenik düşen G.Saray eski başkanlarından Özhan Canaydın, 23 Ocak 1943 tarihinde Bursa'da doğdu.

  Galatasaray Lisesi'nde devam eden eğitim hayatı boyunca sporla ve özellikle basketbolla uğraşan Canaydın, Galatasaray Spor Kulübü'nün Yıldız, Genç ve A Takımlarında basketbol oynadı, 1962 yılında Genç Milli Takım'la beraber Avrupa Gençler Şampiyonası'na katıldı. Özhan Canaydın 1963 senesinde Türkiye şampiyonu olan Galatasaray Basketbol Takımı'nın da içinde yer aldı.

  1957 yılında 155 sicil numarasıyla Galatasaray Spor Kulübü üyesi olan Özhan Canaydın, bu dönemde 14 yaşındaydı ve kulübün en küçük üyesiydi. 1964 yılında profesyonel basketbolu bırakan ve aile mesleği olan tekstil işine giren Canaydın, dokuma, örgü ve konfesksiyon alanlarında faaliyet gösterdi.

  Galatasaray ile ilişkisi hiçbir zaman kopmayan ve her zaman camianın içinde yer alan Canaydın, Ali Tanrıyar, Alp Yalman ve Faruk Süren'in başkanlık dönemlerinde yönetim kurullarında yer aldı, çeşitli görevlerde bulundu. Mart 2002 seçimlerinde Galatasaray Spor Kulübü Başkanlığına adaylığını koyan Özhan Canaydın, bu seçimi kazanarak Galatasaray Spor Kulübü'nün 33. başkanı oldu. Mart 2004 ve Mart 2006 seçimlerinde de başarılı olan Özhan Canaydın, Galatasaray Spor Kulübü'nün, üç dönem üst üste başkanlığını yaptı.

  Özhan Canaydın, 1965 yılında Asuman Canaydın ile evlendi ve çift Murat ve Zeynep isimli iki çocuk sahibi oldu.

  Hiç yorum yok: